Thunar - en to am translation catalogue (382 entries)

note: setup application name
en: Thunar
am: ቱናር

en: Arran_ge Items
am: እቃዎች ማዘ_ጋጃ

en: Sort By _Name
am: በ _ስም መለያ

en: Keep items sorted by their name
am: እቃዎችን በ ስም እንደተለዩ ማቆያ

en: Sort By _Size
am: በ _መጠን መለያ

en: Keep items sorted by their size
am: እቃዎችን በ መጠን እንደተለዩ ማቆያ

en: Sort By _Type
am: በ _አይነት መለያ

en: Keep items sorted by their type
am: እቃዎችን በ አይነት እንደተለዩ ማቆያ

en: Sort By Modification _Date
am: በ ተሻሻለበት _ቀን መለያ

en: Keep items sorted by their modification date
am: እቃዎችን በ ተሻሻለበት ቀን እንደተለዩ ማቆያ

en: _Ascending
am: _እየጨመረ በሚሄድ መለያ

en: Sort items in ascending order
am: እቃዎችን እየጨመረ በሚሄድ እንደተለዩ ማቆያ

en: _Descending
am: _እየቀነሰ  በሚሄድ መለያ

en: Sort items in descending order
am: እቃዎችን እየቀነሰ በሚሄድ እንደተለዩ ማቆያ

en: Open the bulk rename dialog
am: ጥቅል እንደገና መሰየሚያ ንግግር መክፈቻ

en: Please report bugs to <%s>.
am: እባክዎን ችግሩን ያሳውቁን ለ <%s>.

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
am: ተግባሩን ማስጀመር አልተቻለም

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
am: መክፈት አልተቻለም "%s"

en: Failed to open "%s": %s
am: መክፈት አልተቻለም "%s": %s

note: display an error message
en: Failed to rename "%s"
am: እንደገና መሰየም አልተቻለም "%s"

en: New Folder
am: አዲስ ፎልደር

en: Create New Folder
am: አዲስ ፎልደር መፍጠሪያ

en: New File
am: አዲስ ፋይል

en: Create New File
am: አዲስ ፋይል መፍጠሪያ

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
am: ከ ቴምፕሌት ውስጥ ሰነድ መፍጠሪያ "%s"

en: Copying files...
am: ኮፒ በማድረግ ላይ ፋይሎች...

en: Copying files to "%s"...
am: ኮፒ በማድረግ ላይ ፋይሎች ወደ "%s"...

en: Moving files into "%s"...
am: ፋይሎች በማንቀሳቀስ ላይ ወደ "%s"...

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
am: በ እርግጥ በቋሚነት 
    ማጥፋት ይፈልጋሉ "%s"?

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
am[0]: በ እርግጥ በቋሚነት ማጥፋት
    ይፈልጋሉ የተመረጠውን ፋይል?
am[1]: Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?

note: add the "Cancel" button append the cancel item add the Cancel/Close buttons configure the dialog properties
en: _Cancel
am: _መሰረዣ

note: append the "Delete" menu action
en: _Delete
am: _ማጥፊያ

en: If you delete a file, it is permanently lost.
am: ፋይል ካጠፉ በቋሚነት ይጠፋል

en: Deleting files...
am: ፋይሎች በማጥፋት ላይ...

en: Moving files into the trash...
am: ፋይሎች ወደ ቆሻሻ በማንቀሳቀስ ላይ...

en: Creating files...
am: ፋይሎች በ መፍጠር ላይ...

en: Creating directories...
am: ዳይሬክቶሪ በ መፍጠር ላይ...

en: Remove all files and folders from the Trash?
am: ሁሉንም ፋይሎች እና ፎልደሮችን ከ ቆሻሻ ውስጥ ላስወግድ?

note: append the "Empty Trash" menu action prepare the menu item
en: _Empty Trash
am: ቆሻሻ _ባዶ ማድረጊያ

en: Emptying the Trash...
am: ቆሻሻ ባዶ በ ማድረግ ላይ

en: Failed to determine the original path for "%s"
am: ዋናውን መንገድ መወሰን አልተቻለም ለ "%s"

note: display an error dialog
en: Could not restore "%s"
am: እንደ ነበር መመለስ አልተቻለም "%s"

en: Restoring files...
am: ፋይሎች እንደ ነበር መመለሻ...

en: Failed to set default application for "%s"
am: ነባር መተግበሪያ መፈጸም አልተቻለም "%s"

en: No application selected
am: ምንም መተግበሪያ አልተመረጠም

en: Other Application...
am: ሌላ መተግበሪያ...

en: Open With
am: መክፈቻ በ

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
am: የ ትእዛዝ _ማስተካከያ ይጠቀሙ:

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
am: _መቃኛ...

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
am: ለዚህ አይነት ፋይል _ነባሩን ይጠቀሙ

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
am: አዲስ መተግበሪያ መጨመር አልተቻለም "%s"

en: Failed to execute application "%s"
am: መተግበሪያ መፈጸም አልተቻለም "%s"

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
am: ማስጀመሪያውን _ማስወገጃ

note: update the header label
en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
am: መክፈቻ <i>%s</i> እና ሌሎች የ ፋይል አይነቶች "%s" በ:

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
am: በ እርግጥ ማስወገድ ይፈልጋሉ "%s"?

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
am: ማስወገድ አልተቻለም "%s"

en: Select an Application
am: መተግበሪያ ይምረጡ

note: change the accept button label text * CASE 1: nothing selected or atleast one directory in the selection ** ** - "Open", "Open in n New Windows" and "Open in n New Tabs" actions * Prepare "Open" label and icon append the "Open" menu action
en: _Open
am: _መክፈቻ

en: All Files
am: ሁሉም ፋይሎች

en: Executable Files
am: ሊፈጸሙ የሚችሉ ፋይሎች

en: None available
am: ምንም አልተገኘም

en: Other Applications
am: ሌላ መተግበሪያ

en: Failed to remove "%s".
am: ማስወገድ አልተቻለም "%s"

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
am: በ ቁራጭ ሰሌዳው ላይ የሚለጠፍ ምንም የለም

note: add the "Help" button
en: _Help
am: _እርዳታ

en: Visible Columns
am: የሚታዩ አምዶች

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
am:  ወደ _ላይ ማንቀሳቀሻ

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
am:  ወደ ታ_ች ማንቀሳቀሻ

note: create the "Show" button
en: _Show
am: _ማሳያ

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
am: መደ_በቂያ

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
am: ነ_ባር ይጠቀሙ

en: Column Sizing
am: የ አምድ መጠን

note: the file_time is invalid reset page title tell the user that we're unable to determine the file info
en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Compact directory listing
am: አነስተኛ የ ዳይሬክቶሪ ዝርዝር

en: Compact view
am: አነስተኛ መመልከቻ

en: C_reate
am: መ_ፍጠሪያ

en: Enter the new name:
am: አዲስ ስም ያስገቡ:

en: Invalid filename "%s"
am: ዋጋ የሌለው የ ፋይል ስም "%s"

en: Configure _Columns...
am: _አምድ... ማሰናጃ

en: Detailed directory listing
am: የ ዳይሬክቶሪ ዝርዝር

en: Details view
am: ዝርዝር መመልከቻ

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
am: እንደገና መሰየሚያ "%s"

en: _Rename
am: _እንደገና መሰየሚያ

en: _Yes
am: _አዎ

en: Yes to _all
am: አዎ ለ _ሁሉም

en: _No
am: _አይ

en: N_o to all
am: አ_ይ ለ ሁሉም

en: _Retry
am: _እንደገና መሞከሪያ

en: Copy _Anyway
am: _ለማንኛውም ኮፒ ላድርግ

note: setup the confirmation dialog
en: Confirm to replace files
am: ያረጋግጡ ፋይሉን ለ መቀየር

en: S_kip All
am: ሁሉንም መ_ዝለያ

en: _Skip
am: _መዝለያ

en: Replace _All
am: _ሁሉንም መቀየሪያ

en: _Replace
am: _መቀየሪያ

en: This folder already contains a folder "%s".
am: ይህ ፎልደር በ ውስጡ ፎልደር ይዟል "%s".

en: This folder already contains a file "%s".
am: ይህ ፎልደር በ ውስጡ ፎልደር ይዟል "%s".

note: Fourth box (size, volume, free space)
en: Size:
am: መጠን:

en: Modified:
am: ተሻሽሏል:

en: _Launch Anyway
am: _ላስጀምር ለማንኛውም

en: _Copy here
am: እዚህ _ኮፒ ማድረጊያ

en: _Move here
am: ወደ እዚህ _ማንቀሳቀሻ

en: _Link here
am: ወደ እዚህ _አገናኝ

en: Name only
am: ስም ብቻ

en: Suffix only
am: መድረሻ ብቻ

en: Name and Suffix
am: ስም እና መድረሻ

en: Date Accessed
am: መጨረሻ የታየው

en: Date Modified
am: የተሻሻለበት ቀን

en: Group
am: ቡድን

en: MIME Type
am: MIME አይነት

en: Name
am: ስም

en: Owner
am: ባለቤቱ

note: Permissions chooser
en: Permissions
am: ፍቃዶች

en: Size
am: መጠን

en: Type
am: አይነት

en: File
am: ፋይል

en: File Name
am: የ ፋይል ስም

en: File System
am: የ ፋይል ስርአት

en: Failed to parse the desktop file: %s
am: የ ዴስክቶፕ ፋይል መተንተን አልተቻለም: %s

en: Invalid desktop file
am: ዋጋ የሌለው የ ዴስክቶፕ ፋይል

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
am: %s በ %s

note: free disk space string
en: %s of %s free (%d%% used)
am: %s ከ %s ነፃ (%d%% የ ተጠቀሙት)

note: create the "back" action
en: Back
am: ወደ ኋላ

en: Go to the previous visited folder
am: ያለፈው የ ተጎበኘው ፎልደር ጋር መሄጃ

note: create the "forward" action
en: Forward
am: ወደ ፊት

en: Go to the next visited folder
am: ቀጥሎ ወደ ተጎበኘው ፎልደር ጋር መሄጃ

en: The item will be removed from the history
am: እቃው ከ ታሪክ ውስጥ ይወገዳል

en: Could not find "%s"
am: ማግኘት አልተቻለም "%s"

en: Icon view
am: ምልክት መመልከቻ

en: The file "%s" already exists
am: ፋይሉ "%s" ቀደም ብሎ ነበር

en: Failed to create empty file "%s": %s
am: ባዶ ፋይል መፍጠር አልተቻለም "%s": %s

en: Failed to create directory "%s": %s
am: ዳይሬክቶሪ መፍጠር አልተቻለም "%s": %s

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
am: በማሰናዳት ላይ...

en: Could not delete file "%s": %s
am: ፋይሉን ማጥፋት አልተቻለም "%s": %s

note: generate a useful error message
en: Failed to change the owner of "%s": %s
am: ባለቤቱን መቀየር አልተቻለም የ "%s": %s

en: Failed to change the group of "%s": %s
am: ቡድኑን መቀየር አልተቻለም የ "%s": %s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
am: ፍቃዱን መቀየር አልተቻለም የ "%s": %s

note: I18N: put " (copy #) between basename and extension
en: %s (copy %u)%s
am: %s (ኮፒ %u)%s

note: I18N: put " (copy #)" after filename (for files without extension)
en: %s (copy %u)
am: %s (ኮፒ %u)

note: I18N: name for first link to basename
en: link to %s
am: አገናኝ ወደ %s

note: I18N: name for nth link to basename
en: link %u to %s
am: አገናኝ %u ወደ %s

en: Do you want to create it?
am: እርስዎ መፍጠር ይፈልጋሉ?

en: Do you want to skip it?
am: እርስዎ መዝለል ይፈልጋሉ?

note: append the "Open in New Tab" menu action
en: Open in New _Tab
am: መክፈቻ በ አዲስ _Tab

note: append the "Open in New Window" menu action
en: Open in New _Window
am: መክፈቻ በ አዲስ _መስኮት

en: Open With Other _Application...
am: በ ሌላ _መተግበሪያ መክፈቻ...

en: Failed to open file "%s"
am: ፋይል መክፈት አልተቻለም "%s"

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
am[0]:  መክፈት አልተቻለም %d ፋይሎች
am[1]:  መክፈት አልተቻለም %d ፋይሎች

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
am[0]: መክፈቻ  %d በ አዲስ መስኮት ውስጥ
am[1]: መክፈቻ  %d በ አዲስ መስኮት ውስጥ

note: turn "Open New Window" into "Open in n New Windows"
en: Open in %d New _Window | Open in %d New _Windows
am[0]: መክፈቻ  %d በ አዲስ _መስኮት ውስጥ
am[1]: መክፈቻ  %d በ አዲስ መስኮት ውስጥ

en: Open the selected file | Open the selected files
am[0]: የ ተመረጡትን ፋይሎች መክፈቻ
am[1]: የ ተመረጡትን ፋይሎች መክፈቻ

en: _Execute
am: _መፈጸሚያ

note: turn the "Open" action into "Open With DEFAULT"
en: _Open With "%s"
am: _መክፈቻ በ "%s"

en: _Open With Other Application...
am: በ ሌላ መተግበሪያ _መክፈቻ...

en: _Open With Default Applications
am: በ ነባር መተግበሪያ _መክፈቻ...

en: Open With "%s"
am: መክፈቻ በ "%s"

en: Failed to mount "%s"
am: መጫን አልተቻለም "%s"

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
am[0]: ዴስክቶፕ (አገናኝ መፍጠሪያ)
am[1]: ዴስክቶፕ (አገናኝ መፍጠሪያ)

en: %d item (%s), Free space: %s | %d items (%s), Free space: %s
am[0]:  %d እቃ (%s), ነፃ ቦታ: %s
am[1]:  %d እቃዎች (%s), ነፃ ቦታ: %s

note: just the standard text
en: %d item, Free space: %s | %d items, Free space: %s
am[0]: %d እቃ: ነፃ ቦታ: %s
am[1]: %d እቃዎች: ነፃ ቦታ: %s

en: %d item | %d items
am[0]: %d እቃዎች
am[1]: %d እቃዎች

en: "%s" broken link
am: "%s" የተሰበረ አገናኝ

en: "%s" (%s) link to %s
am: "%s" (%s) አገናኝ ወደ %s

en: "%s" shortcut
am: "%s" አቋራጭ

en: "%s" mountable
am: "%s" ሊጫን የሚችል

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
am: ዋናው መንገድ:

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
am: የ ምስል መጠን:

note: item count if there are also folders in the selection
en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
am[0]: %d ሌላ የ ተመረጠ እቃ (%s)
am[1]: %d ሌላ የ ተመረጠ እቃ (%s)

note: only non-folders are selected
en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
am[0]: %d እቃዎች ተመርጠዋል (%s)
am[1]: %d እቃዎች ተመርጠዋል (%s)

en: %d folder selected | %d folders selected
am[0]: %d ፎልደሮች ተመርጠዋል
am[1]: %d እቃዎች ተመርጠዋል

note: append the "Open in New Tab" menu action
en: Open in New Tab
am: መክፈቻ በ አዲስ Tab

note: append the "Open in New Window" menu action
en: Open in New Window
am: በ አዲስ መስኮት _መክፈቻ

note: append the "Create Folder" menu action
en: Create _Folder...
am: _ፎልደር... መፍጠሪያ

en: Delete all files and folders in the Trash
am: ሁሉንም ፋይሎች እና ፎልደሮችን ከ ቆሻሻ ውስጥ ላጥፋ?

en: Paste Into Folder
am: ወደ ፎልደር መለጠፊያ

en: _Properties...
am: _ባህሪዎች...

en: Open "%s" in this window
am: መክፈቻ "%s" በዚህ መስኮት ውስጥ

en: Open "%s" in a new tab
am: መክፈቻ "%s" በ አዲስ Tab

en: Open "%s" in a new window
am: መክፈቻ "%s" በ አዲስ መስኮት ውስጥ

en: Create a new folder in "%s"
am: አዲስ ፎልደር መፍጠሪያ በ "%s"

en: Reload the current folder
am: የ አሁኑን ፎልደር እንደገና መጫኛ

en: File does not exist
am: ፋትሉ አልተገኘም

en: Unmounting device
am: አካሉን በ ማውረድ ላይ

en: Writing data to device
am: ወደ አካሉ ዳታ በ መጻፍ ላይ

en: Ejecting device
am: አካሉን ማውጫ

en: No templates installed
am: ምንም ቴምፕሌት አልተገጠመም

en: Icon size
am: የ ምልክት መጠን

en: Owner:
am: ባለቤቱ:

en: Gro_up:
am: ቡድ_ን:

en: O_thers:
am: ሌ_ሎች:

en: Program:
am: ፕሮግራም:

en: Correct _folder permissions...
am: የ _ፎልደር ፍቃዶች ማረሚያ

en: Please wait...
am: እባክዎን ይጠብቁ...

note: allocate the question dialog
en: Question
am: ጥያቄ

en: Do _not ask me again
am: በድ_ጋሚ አትጠይቀኝ

en: Mixed file owners
am: የተቀላቀሉ የ ፋይል ባለቤቶች

en: Unknown file owner
am: ያልታወቀ የ ፋይል ባለቤት

en: None
am: ምንም

note: 0000
en: Write only
am: ለ መጻፍ ብቻ

note: 0002
en: Read only
am: ለ ማንበብ ብቻ

note: 0004
en: Read & Write
am: ማንበብ & መጻፍ

en: File Manager Preferences
am: የ ፋይል አስተዳዳሪ ምርጫዎች

note: Display
en: Display
am: ማሳያ

en: Default View
am: ነባር መመልከቻ

en: View _new folders using:
am: _አዲስ ፎልደሮች መመልከቻ በ መጠቀም:

en: Icon View
am: ምልክት መመልከቻ

en: Detailed List View
am: ዝርዝር መመልከቻ

en: Compact List View
am: አነስተኛ ዝርዝር መመልከቻ

en: Last Active View
am: የ መጨረሻውን ንቁ መመልከቻ

en: Show thumbnails:
am: በ አውራ ጥፍር ልክ ማሳያ:

en: Never
am: በፍጹም

en: Local Files Only
am: የ አካባቢ ፋይሎች ብቻ

en: Always
am: ሁልጊዜ

en: Sort _folders before files
am: መለያ _ፎልደሮች ከ ፋይሎች በፊት

en: _Text beside icons
am: _ጽሁፍ ከ ምልክቶች አጠገብ

en: Date
am: ቀን

en: _Format:
am: _አቀራረብ:

note: Side Pane
en: Side Pane
am: የ ጎን ክፍል

en: Shortcuts Pane
am: አቋራጭ ክፍል

en: _Icon Size:
am: የ _ምልክት መጠን:

en: Very Small
am: በጣም ትንሽ

en: Smaller
am: በጣም ትንሽ

en: Small
am: ትንሽ

en: Normal
am: መደበኛ

en: Large
am: ትልቅ

en: Larger
am: በጣም ትልቅ

en: Very Large
am: እጅግ በጣም ትልቅ

en: Show Icon _Emblems
am: የ ምልክት _አርማዎች ማሳያ

en: Tree Pane
am: በ ዛፍ ክፍል

en: Icon _Size:
am: የ ምልክት _መጠን:

en: Show Icon E_mblems
am: የ ምልክት አ_ርማዎች ማሳያ

note: Behavior
en: Behavior
am: ባህሪ

en: Navigation
am: መቃኛ

en: _Single click to activate items
am: አንዴ _ይጫኑ እቃዎችን ለማስጀመር

en: Disabled
am: ተሰናክሏል

en: Medium
am: መካከለኛ

en: Long
am: ረጅም

en: _Double click to activate items
am:  _ሁለት ጊዜ ይጫኑ እቃዎችን ለማስጀመር

en: Middle Click
am: የ መሀከል መጫኛ

en: Open folder in new _window
am: በ አዲስ _መስኮት ፎልደር መክፈቻ

en: Open folder in new _tab
am: በ አዲስ _tab ፎልደር መክፈቻ

note: Advanced
en: Advanced
am: የ ረቀቀ

en: Folder Permissions
am: የ ፎልደር ፍቃዶች

en: Ask everytime
am: ሁልጊዜ ጠይቀኝ

en: Apply to Folder Only
am: ለ ፎልደር ብቻ መፈጸሚያ

en: Apply to Folder and Contents
am: ለ ፎልደር እና ይዞታው መፈጸሚያ

en: Volume Management
am: የ መጠን አስተዳዳሪ

en: File Operation Progress
am: የ ፋይል ተግባር ሂደት

note: build the tooltip text
en: %d file operation running | %d file operations running
am[0]: %d የ ፋይል ተግባር እየሄደ ነው
am[1]: %d የ ፋይል ተግባር እየሄደ ነው

note: update the status text
en: Cancelling...
am: በ መሰረዝ ላይ...

en: General
am: ባጠቃላይ

en: _Name:
am: _ስም:

en: Names:
am: ስሞች:

note: Second box (kind, open with, link target)
en: Kind:
am: አይነት:

en: _Open With:
am: _መክፈቻ በ:

en: Link Target:
am: ኢላማው አገናኝ

en: Location:
am: አካባቢ:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
am: ጠፍቷል:

en: Accessed:
am: የ ተደረሰበት:

en: Volume:
am: መጠን:

en: Usage:
am: አጠቃቀም:

note: Emblem chooser
en: Emblems
am: አርማዎች

note: allocate the icon chooser allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
am: ምልክት ይምረጡ ለ "%s"

en: Failed to change icon of "%s"
am: ምልክት መቀየር አልተቻለም የ "%s"

note: update the properties dialog title
en: %s - Properties
am: %s - ባህሪዎች

en: broken link
am: የተሰበረ አገናኝ

en: unknown
am: ያልታወቀ

note: update the properties dialog title
en: Properties
am: ባህሪዎች

en: mixed
am: የተቀላቀለ

en: _File
am: _ፋይል

en: _Send To
am: _መላኪያ ወደ

en: File Context Menu
am: የ ፋይል ይዞታ ዝርዝር

en: _Add Files...
am: ፋይሎች መጨመሪያ...

en: Clear
am: ማጽጃ

en: Clear the file list below
am: ከ ታች ያለውን የ ፋይል ዝርዝር ማጽጃ

en: _About
am: _ስለ

en: Rename Multiple Files
am: በርካታ ፋይሎች እንደገና መሰየሚያ

note: add the "Rename Files" button
en: _Rename Files
am: ፋይሎች _እንደገና መሰየሚያ

en: New Name
am: አዲስ ስም

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
am: እንደገና ለ መሰየም ፋይሎች ይምረጡ

en: Audio Files
am: የ ድምፅ ፋይሎች

en: Image Files
am: የ ምስል ፋይሎች

en: Video Files
am: የ ቪዲዮ ፋይሎች

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
am: ጥቅል እንደገና መሰየሚያ

en: Remove File | Remove Files
am[0]: ፋይሎች ማስወገጃ
am[1]: ፋይሎች ማስወገጃ

en: Failed to rename "%s" to "%s".
am: እንደገና መሰየም አልተቻለም "%s" ወደ "%s".

en: _Skip This File
am: ይህን ፋይል _መዝለያ

en: Trash is empty
am: ቆሻሻው ባዶ ነው

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
am[0]: ቆሻሻው %d ፋይል ይዟል
am[1]: ቆሻሻው %d ፋይል ይዟል

en: DEVICES
am: አካሎች

en: NETWORK
am: ኔትዎርክ

en: Browse Network
am: ኔትዎርክ መቃኛ

en: PLACES
am: ቦያዎች

en: Side Pane (Create Shortcut) | Side Pane (Create Shortcuts)
am[0]: የ ጎን ክፍል (አቋራጭ መፍጠሪያ)
am[1]: የ ጎን ክፍል (አቋራጭ መፍጠሪያ)

note: append the "Mount" item append the "Mount" menu action
en: _Mount
am: _መጫኛ

note: append the "Unmount" item append the "Unmount" menu action
en: _Unmount
am: _ማውረጃ

note: append the "Disconnect" (eject + safely remove drive) item append the "Eject" menu action
en: _Eject
am: _ማውጫ

note: append the "Disconnect" item
en: Create _Shortcut
am: _አቋራጭ መፍጠሪያ

note: append the "Disconnect" item append the "Mount Volume" menu action
en: Disconn_ect
am: መለ_ያያ

en: _Remove Shortcut
am: አቋራጭ ማስወገጃ

note: append the rename menu item
en: Re_name Shortcut
am: አቋራጭ እንደ_ገና መሰየሚያ:

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
am: አቋራጭ መጨመር አልተቻለም

en: Failed to eject "%s"
am: ማውጣት አልተቻለም "%s"

en: Failed to unmount "%s"
am: ማውረድ አልተቻለም "%s"

note: add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
am: በማስላት ላይ...

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
am: ስሌቱ ተቋርጧል

en: %u item, totalling %s | %u items, totalling %s
am[0]: %u ጠቅላላ እቃዎች %s
am[1]: %u ጠቅላላ እቃዎች %s

note: nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
am: ፍቃድ ተከልክሏል

en: Folder Context Menu
am: የ ፎልደር ይዞታ ዝርዝር

note: append the "Cut" menu action
en: Cu_t
am: መቁ_ረጫ

note: append the "Copy" menu action
en: _Copy
am: _ኮፒ

en: _Paste
am: _መለጠፊያ

note: append the "Move to Tash" menu action
en: Mo_ve to Trash
am: ወደ ቆሻሻ ማንቀ_ሳቀሻ

en: Select _all Files
am: _ሁሉንም ፋይሎች ይምረጡ

en: Select all files in this window
am: ሁሉንም ፋይሎች ይምረጡ ከዚህ መስኮት ውስጥ

en: Du_plicate
am: ማባ_ዣ

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
am[0]: አገናኝ መፍጠሪያ
am[1]: አገ

note: append the "Rename" menu action
en: _Rename...
am: እንደገና መሰየሚያ...

en: _Restore
am: _እንደ ነበር መመለሻ

note: add the "Create Document" sub menu action
en: Create _Document
am: _ሰነድ መፍጠሪያ

en: Loading folder contents...
am: የ ፎልደር ይዞታ በ መጫን ላይ...

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
am: የ ቤት ፎልደር መክፈት አልተቻለም

en: New Empty File
am: አዲስ ባዶ ፋይል

en: New Empty File...
am: አዲስ ባዶ ፋይል...

en: _Select
am: _ይምረጡ

note: add the "Empty File" item
en: _Empty File
am: _ባዶ ፋይል

en: Collecting files...
am: ፋይሎች በ መሰብሰብ ላይ...

en: %s of %s
am: %s ከ %s

en: T_rash
am: ቆ_ሻሻ

en: Loading...
am: በ መጫን ላይ...

note: append the "Properties" menu action
en: P_roperties...
am: ባ_ህሪዎች...

en: Invalid path
am: ዋጋ የሌለው መንገድ

en: Unknown user "%s"
am: ያልታወቀ ተጠቃሚ "%s"

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
am: ዛሬ

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
am: ዛሬ በ %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
am: ትናንትና

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
am: ትናንትና በ %X

en: New _Tab
am: አዲስ _Tab

en: New _Window
am: አዲስ _መስኮት

en: Close this folder
am: ይህን ፎልደር መዝጊያ

en: _Close Window
am: መስኮት _መዝጊያ

en: Close this window
am: ይህን መስኮት መዝጊያ

en: _Edit
am: _ማረሚያ

en: Pr_eferences...
am: ምር_ጫዎች...

en: _View
am: _መመልከቻ

en: _Reload
am: _እንደገና መጫኛ

en: Zoom I_n
am: በ_ቅርብ ማሳያ

en: Zoom _Out
am: በ_ርቀት ማሳያ

en: Normal Si_ze
am: መደበኛ መጠ_ን

en: _Go
am: _መሄጃ

en: Open _Parent
am: መክፈቻ _ወላጅ

en: Open the parent folder
am: መክፈቻ ወላጅ ፎልደር

en: _Home
am: _ቤት

en: Go to the home folder
am: ወደ ቤት ፎልደር መሄጃ

en: Desktop
am: ዴስክቶፕ

en: Go to the desktop folder
am: ወደ ዴስክቶፕ ፎልደር መሄጃ

en: _Contents
am: _ይዞታዎች

en: _Shortcuts
am: _አቋራጮች

en: _Tree
am: _ዛፍ

en: St_atusbar
am: ሁኔ_ታዎች መደርደሪያ

en: _Menubar
am: _ዝርዝር መደርደሪያ

note: * add view options
en: View as _Icons
am: እንደ _ምልክት መመልከቻ

note: set window title
en: File Manager
am: የ ፋይል አስተዳዳሪ

en: Label
am: ምልክት

en: Description:
am: መግለጫ:

en: Command:
am: ትእዛዝ:

en: Comment:
am: አስተያየት:

en: Options:
am: ምርጫ:

en: Run in _terminal
am: በ _ተርሚናል ውስጥ ማስኬጃ

en: Launcher
am: ማስነሻ

en: Link
am: አገናኝ

en: Software:
am: ሶፍትዌር:

en: Image
am: ምስል

en: Image Type:
am: የ ምስል አይነት:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
am[0]: %dx%d ፒክስል
am[1]: %dx%d ፒክስል

en: lowercase
am: በ ትንሽ ፊደል

en: UPPERCASE
am: በ አቢይ ፊደል

en: Insert
am: ማስገቢያ

en: Overwrite
am: በላዩ ላይ ደርቦ መጻፊያ

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
am: ምልክት የለም

en: _Command:
am: _ትእዛዝ:

en: _Icon:
am: _ምልክት:

en: Add a new custom action.
am: አዲስ የ ተግባር ማስተካከያ መጨመሪያ
