xfce-apps.xfce4-screensaver - en to el translation catalogue (145 entries)

en: Xfce Screensaver
el: Xfce Προστασία οθόνης

en: Set your screensaver preferences
el: Ρύθμιση των προτιμήσεων σας για τη προστασία οθόνης

en: Screensaver
el: Προστασία οθόνης

en: settings;preferences;screensaver;lock screen;
el: ρυθμίσεις;προτιμήσεις;προστασία οθόνης;κλείδωμα οθόνης;

en: Screensavers
el: Θέματα

en: Screensaver themes
el: Θέματα προστασίας οθόνης

en: Show paths that images follow
el: Εμφάνιση διαδρομών κίνησης των εικόνων

en: Occasionally rotate images as they move
el: Περιστασιακή περιστροφή των εικόνων καθώς κινούνται

en: Print out frame rate and other statistics
el: Εμφάνιση ρυθμού καρέ και άλλων στατιστικών

en: The maximum number of images to keep on screen
el: Ο μέγιστος αριθμός των εικόνων που εμφανίζονται στην οθόνη

en: MAX_IMAGES
el: ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΑΡ. ΕΙ_ΚΟΝΩΝ

en: The initial size and position of window
el: Αρχικό μέγεθος και θέση του παραθύρου

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
el: ΠΛΑΤΟΣxΥΨΟΣ+X+Y

en: The source image to use
el: Η αρχική εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί

note: translators: the word "image" here * represents a command line argument
en: image - floats images around the screen
el: image - αιωρούμενες εικόνες στην οθόνη

en: %s. See --help for usage information.
el: %s. Δείτε με --help πληροφορίες χρήσης.

en: Failed to initialize the windowing system.
el: Αποτυχία έναρξης του συστήματος παραθύρων.

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
el: Πρέπει να καθορίσετε μια εικόνα.  Δείτε με --help τις πληροφορίες χρήσης.

en: Location to get images from
el: Η τοποθεσία για τη συλλογή εικόνων

en: PATH
el: ΔΙΑΔΡΟΜΗ

en: Color to use for images background
el: Το χρώμα φόντου στις εικόνες

en: Do not randomize pictures from location
el: Χωρίς τυχαία επιλογή εικόνων από τη τοποθεσία

en: Do not try to stretch images on screen
el: Χωρίς τέντωμα των εικόνων στην οθόνη

en: Do not crop images to the screen size
el: Χωρίς περικοπή των εικόνων στο μέγεθος της οθόνης

en: Bubbles the Xfce logo around the screen
el: Φυσαλίδες του λογότυπου Xfce στην οθόνη

en: Display a slideshow from your Pictures folder
el: Εμφάνιση προβολής διαφανειών από το φάκελο σας Εικόνες

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
el: Πλέγμα παλλόμενων χρωμάτων

en: Unable to establish service %s: %s
el: Αδυναμία ρύθμισης της υπηρεσίας %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
el: Δεν μπορεί να να οριστεί το PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
el: Λάθος κωδικός.

en: Authentication failed.
el: Απέτυχε η ταυτοποίηση.

en: Not permitted to gain access at this time.
el: Αυτή τη στιγμή δεν επιτρέπεται η πρόσβαση.

en: No longer permitted to access the system.
el: Δεν επιτέπεται η πρόσβαση στο σύστημα.

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: failed to register with the message bus
el: απέτυχε η σύνδεση με το δίαυλο μηνυμάτων

en: not connected to the message bus
el: χωρίς σύνδεση με το δίαυλο μηνυμάτων

en: screensaver already running in this session
el: η προστασία οθόνης τρέχει ήδη

en: Time has expired.
el: Έληξε ο χρόνος.

en: Causes the screensaver to exit gracefully
el: Προκαλεί ομαλή έξοδο από τη προστασία οθόνης

en: Query the state of the screensaver
el: Ερώτηση για τη κατάσταση της προστασίας οθόνης

en: Query the length of time the screensaver has been active
el: Ερώτηση για τη διάρκεια ενεργοποίησης της προστασίας οθόνης

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
el: Ζητά από τη προστασία οθόνης να κλειδώσει αμέσως την οθόνη

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
el: Αν η προστασία οθόνης είναι ενεργή, εναλλαγή σε άλλο γραφικό θέμα

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
el: Έναρξη προστασίας οθόνης (μαύρισμα οθόνης)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
el: Αν η προστασία οθόνης είναι ενεργή, άμεση απενεργοποίηση (επαναφορά από το μαύρισμα)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
el: Προσομοίωση δραστηριότητας του χρήστη στη τρέχουσα προστασία οθόνης

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
el: Διακοπή προστασίας της οθόνης.  Η εντολή διακόπτει την ενεργοποιημένη προστασία.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
el: Εφαρμογή που διακόπτει τη προστασία οθόνης

en: The reason for inhibiting the screensaver
el: Αιτία διακοπής της προστασίας οθόνης

en: Version of this application
el: Έκδοση της εφαρμογής

en: The screensaver is %s
el: Η προστασία οθόνης είναι %s

en: active
el: ενεργή

en: inactive
el: ανενεργή

en: The screensaver is not inhibited
el: Δεν εμποδίζεται η προστασία οθόνης

en: The screensaver is being inhibited by:
el: Η προστασία οθόνης εμποδίστηκε από:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
el: Ενεργοποιήθηκε προστασία οθόνης για %d δευτερόλεπτα.

en: Blank screen
el: Κενή οθόνη

en: Powered by Display Power Management Signaling (DPMS),
    Xfce Screensaver can automatically suspend your displays
    to save power.
    
    Xfce Power Manager and other applications also manage
    DPMS settings. If the settings here won't work, make sure
    display power management wasn't disabled there.
    If your displays are powering off at different
    intervals, be sure to check for conflicting settings.
el: Με την υποστήριξη του Display Power Management Signaling (DPMS),
    η προστασία οθόνης του Xfce μπορεί αυτόματα να απενεργοποιήσει τις
    οθόνες σας για εξοικονόμηση ενέργειας.
    
    Ο διαχειριστής ρεύματος Xfce καθώς και άλλες εφαρμογές χρησιμοποιούν
    τις ρυθμίσεις DPMS. Εάν οι ρυθμίσεις δεν λειτουργούν, βεβαιωθείτε ότι
    η διαχείριση ενέργειας της οθόνης δεν έχει απενεργοποιηθεί εκεί.
    Αν οι οθόνες σας απενεργοποιούνται σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα,
    πρέπει να ελέγξετε αν υπάρχουν αντικρουόμενες ρυθμίσεις.

en: Part of Xfce Screensaver
el: Κομμάτι του Xfce Προστασία οθόνης

en: After blanking, put display to sleep after:
el: Μετά το μαύρισμα, να τεθεί η οθόνη σε αναμονή μετά από:

en: Never
el: Ποτέ

en: 60 seconds
el: 60 δευτερόλεπτα

en: After sleeping, switch display off after:
el: Μετά την αναμονή, να κλείσει η οθόνη μετά από:

en: 60 minutes
el: 60 λεπτά

en: Max number of images
el: Μέγιστος αριθμός εικόνων

en: Show paths
el: Εμφάνιση διαδρομών

en: Do rotations
el: Περιστροφές

en: Print stats
el: Στατιστικά εμφάνισης

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Background color
el: Χρώμα φόντου

en: Do not randomize images
el: Χωρίς τυχαία επιλογή εικόνων

en: Do not stretch images
el: Χωρίς τέντωμα εικόνων

en: Do not crop images
el: Χωρίς περικοπή εικόνων

en: Restore Defaults
el: Επαναφορά

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: About
el: Σχετικά

en: Video
el: Εικόνα

en: Configure an individual screensaver
el: Ρύθμιση μιας προστασίας οθόνης

en: screensaver name to configure
el: όνομα προστασίας οθόνης

en: check if screensaver is configurable
el: έλεγχος δυνατότητας ρύθμισης

en: Unable to configure screensaver
el: Δεν είναι δυνατή η ρύθμιση προστασίας οθόνης

en: Screensaver required.
el: Απαιτείται προστασία οθόνης.

en: File not found: %s
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο: %s

en: Unrecognized file type: %s
el: Δεν αναγνωρίστηκε ο τύπος του αρχείου: %s

en: Failed to process file: %s
el: Απέτυχε η επεξεργασία του αρχείου: %s

en: Screensaver %s is configurable.
el: Η προστασία οθόνης %s έχει τη δυνατότητα ρύθμισης.

en: Screensaver %s is not configurable.
el: Η προστασία οθόνης %s δεν έχει τη δυνατότητα ρύθμισης.

en: Screensaver %s has no configuration options.
el: Η προστασία οθόνης %s δεν έχει επιλογές ρυθμίσεων.

en: Show debugging output
el: Εμφάνιση αποσφαλμάτωσης

en: Show the logout button
el: Εμφάνιση του κουμπιού Αποσύνδεση

en: Command to invoke from the logout button
el: Εντολή ενεργοποίησης από το κουμπί Αποσύνδεση

en: Show the switch user button
el: Εμφάνιση του κουμπιού Αλλαγή χρήστη

en: Message to show in the dialog
el: Μήνυμα για εμφάνιση στο παράθυρο

en: MESSAGE
el: ΜΗΝΥΜΑ

en: Not used
el: Δεν χρησιμοποιείται

en: Monitor height
el: Ύψος οθόνης

en: Monitor width
el: Πλάτος οθόνης

en: Monitor index
el: Δείκτης οθόνης

en: Checking...
el: Έλεγχος...

en: Enter your password
el: Εισαγωγή κωδικού

en: You have the Caps Lock key on.
el: Έχετε πατημένο το κουμπιού Caps Lock.

en: _Switch User
el: Αλλαγή _χρήστη

en: _Log Out
el: Α_ποσύνδεση

en: _Cancel
el: Άκ_υρο

en: _Unlock
el: _Ξεκλείδωμα

en: Settings manager socket
el: Υποδοχή διαχειριστή ρυθμίσεων

en: SOCKET ID
el: ID ΥΠΟΔΟΧΗΣ

en: Random
el: Τυχαία επιλογή

en: Setting locked by administrator.
el: Οι ρυθμίσεις έχουν απολειστεί από το διαχειριστή.

en: Could not load the main interface
el: Δεν φορτώθηκε η διαπαφή

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
el: Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι η προστασία οθόνης έχει εγκατασταθεί σωστά

en: Screensaver Preview
el: Προεπισκόπηση προστασίας οθόνης

en: <b>Screensaver preview</b>
el: <b>Προεπισκόπηση προστασίας οθόνης</b>

en: Screensaver Preferences
el: Προτιμήσεις προστασίας οθόνης

en: Power _Management
el: _Διαχείριση ενέργειας

en: Preview
el: Προεπισκόπιση

en: Running as root
el: Εκτέλεση ως διαχειριστής

en: The screen will not be locked for the root user.
el: Η οθόνη δεν θα κλειδώνει για τον διαχειριστή.

en: Resolve
el: Επίλυση

en: Xfce Power Manager is not configured to handle laptop lid events
el: Η διαχείριση ρεύματος Xfce δεν ρυθμίστηκε για συμβάντα με το καπάκι του φορητού

en: Your computer may not be locked when you close the lid.
el: Ο υπολογιστής σας μπορεί να μη κλειδώνει όταν κλείνετε το καπάκι.

en: Enable Screensaver
el: Ενεργοποίηση προστασίας οθόνης

en: Theme
el: Θέμα

en: Configure screensaver
el: Ρύθμιση προστασίας οθόνης

en: Configure...
el: Ρύθμιση...

en: Change theme after:
el: Αλλαγή θέματος μετά από:

en: minutes
el: λεπτά

en: Activate screensaver when computer is idle
el: Ενεργοποίηση προστασίας οθόνης όταν ο υπολογιστής είναι σε αδράνεια

en: Regard the computer as _idle after:
el: Να θεωρείται α_δρανής ο υπολογιστής μετά από:

en: Inhibit screensaver for fullscreen applications
el: Αναστολή προστασίας οθόνης για μεγιστοποιημένες εφαρμογές

en: Enable Lock Screen
el: Ενεργοποίηση κλειδώματος οθόνης

en: Lock Screen with Screensaver
el: Κλείδωμα της οθόνης με τη προστασία οθόνης

en: Lock the screen after the screensaver is active for:
el: Μετά από την ενεργοποίηση προστασίας οθόνης, κλείδωμα της οθόνης μετά από:

en: On Screen Keyboard
el: Πληκτρολόγιο στην οθόνη

en: On screen keyboard command:
el: Εντολή για πληκτρολόγιο στην οθόνη:

en: Session Status Messages
el: Μηνύματα κατάστασης

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: Logout command:
el: Εντολή για αποσύνδεση:

en: Enable logout after:
el: Ενεργοποίηση αποσύνδεσης μετά από:

en: User Switching
el: Αλλαγή χρήστη

en: Lock Screen with System Sleep
el: Κλείδωμα της οθόνης με το σύστημα σε αναμονή

en: Lock Screen
el: Κλείδωμα οθόνης

en: Enable debugging code
el: Ενεργοποίηση κώδικα εντοπισμού σφαλμάτων

en: Launch screensaver and locker program
el: Εκκίνηση προγράμματος προστασίας οθόνης και κλειδώματος

en: XKB initialization error
el: Σφάλμα έναρξης του XKB
